נותנים בם לספאם

כפי שכתבתי בשבוע שעבר, הפעלנו בבלוגלי סינון לתגובות ספאם. עד היום נראה שהפתרון עובד ונקווה שיקח לספאמרים יותר זמן מבדרך כלל בכדי להתגבר על המכשול.

הנושא של תגובות הספאם הטריד אותנו כבר מהיום הראשון לעבודה על המערכת. יש לי תכתובות בנושא עוד מתקופת העליה לאוויר. לאורך הזמן בחנו מספר אפשרויות שכולן נפסלו מסיבות שונות:

בשלב כלשהו של החיפושים קראתי את הפוסט של זיו בו הוא מציע פתרון הכולל אג'אקס וג'אווה סקריפט. כשפניתי בנושא לתום הוא סיפר שבדיוק מצא משהו עם רעיון דומה – Spambam.

ספאמבם (המחבר, התוסף, להורדת גרסה 1.3) הוא תוסף לוורדפרס אשר מונע שליחת תגובות הנחשדות כספאם. העקרון הבסיסי של התוסף הוא שילוב של ג'אווה סקריפט ושתילת עוגיה במחשב המשתמש הכוללת קוד אימות. שני דברים שהבוטים ביינתים לא אוהבים.

לאחר ההתקנה בוורדפרס (הצבת הקובץ בספריית plugins והפעלת התוסף מתפריט התוספים) לא צריך לעשות כלום. אין ממשק ואין הגדרות. בזמן שליחת התגובה התוסף בודק את קוד האימות ובמידה והוא לא מתאים, או לא קיים, התגובה מתוייגת כספאם. במקרה זה היא לא נשלחת, השרת ממתין 30 שניות בכדי לעקב את הבוט (נקמה מתוקה) ואח"כ מוצגת הודעה למשתמש כי ההודעה לא נשלחה.

במידה ומדובר במגיב אנושי שלא מצליח לשלוח תגובה עקב בעיה טכנית (חסימת ג'אווה סקריפט, חסימת עוגיות או דבר אחר) הוא מודע לכך שההודעה לא נשלחה ויכול למצוא דרך התקשרות אחרת עם בעל הבלוג לפתירת הבעיה. באופן זה לא יכולה להישלח תגובה המתוייגת כספאם (כי כפי שאמרנו אם תוייגה לא נשלחה) ולכן בעל הבלוג לא צריך לבדוק רשימה של תגובות ספאם שאולי הסתננה לתוכה הודעה לגיטימית.

עד כה לא שמענו על תגובות ספאם שעברו את הסינון אך דווחו בעיות ספורות של משתמשים שנתקלו בבעית שליחה. ניקוי העוגיות פתר את הבעיה. ראוי לציין שתגובות ספאם מסוג טראקבק לא יחסמו על-ידי התוסף.

בבלוגלי פועלת וריאציה קטנה של תום על התוסף בכדי שיהיה ייחודי לאתר. התוסף המקורי נבדק על-ידנו במספר התקנות רגילות של וורדפרס (כולל הגרסה העברית) ונראה שהכל פועל כשורה.

נסו ותהנו 🙂

0 תגובות בנושא “נותנים בם לספאם

  1. עניין אחד שאולי כדאי להוסיף הוא מתן כתובת דוא"ל כלשהי במסגרת הודעת השגיאה, כדי שאנשים כמוני לא יטרידו אנשים כמוך בגוגל טוק כשהמערכת מתייגת אותנו בטעות כספאמרים. מצד שני, זה אומר שכתובת הדוא"ל הזאת תהפוך לחביבת הספאמרים בעצמה, ואני לא בטוח אם יש לכם כוח לחפש את החומרים הרלוונטיים בערמות הזבל.

    (גם על זה אפשר להתגבר, כמובן. למשל, לבקש ממי שיש לו בעיה לשלוח דוא"ל לכתובת יעודית ולציין מילת מפתח כלשהי בכותרת ("בלוגלי", למשל), ואז להעביר את כל הדוא"ל שמגיע לשם סינון כך שרק מה שמכיל את מילת המפתח הזו יועבר משם לתיבת דוא"ל רגילה.)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.