אין פרטיות – קשרי משפחה באתרי העיריות

עיריות רבות, בעזרת החברה לאוטומציה, מציעות שרות הנקרא "רשות זמינה". במסגרת השרות קיים תיק תושב ובו ניתן לבצע תשלומים שונים, לקבל מידע אודות נכסים, לבקש ולקבל מידע בנושאי רישוי, לצפות בצריכת המים ההיסטורית ועוד. לפני מספר ימים נתקלתי בתפריט מעניין בשם "קשרי משפחה":

 קשרי משפחה

להפתעתי קבלתי רשימה של בני משפחתי (מקרבה ראשונה) ומספר פרטים אודותם כגון תאריך לידה, כתובת ומספר תעודת זהות. מדובר בפרטים אישיים שלדעתי הלא משפטית אמורים להיות חסויים גם בפני קרובי משפחה (אולי אחי לא מעוניין שאדע היכן הוא גר? באמת למה לא הזמנת אותנו לליל הסדר?).

 קשרי משפחה

פניתי בשאלה בנושא דרך טופס יצירת הקשר באתר וקבלתי את התשובה הבאה:

מקור המידע של קשרי המשפחה הינו קובץ האוכלוסין של משרד הפנים
המידע שייך אך ורק לאותה רשות.
העירייה מנהלת בנוסף למערך התשלומים גם מערכים נוספים כמו מתן הנחות/חוגים/חינוך וכדומה שבהם נדרש המידע של קשרי המשפחה.

התשובה לא התייחסה לשאלת פרטיות המידע וגם לקתה בחוסר דיוק שכן, כפי שניתן לראות מצילום המסך, לא כל בני משפחתי גרים באותה עיר. אגב, אחי לא גר ברחובות כבר מספר שנים – מה זה אומר על המידע של משרד הפנים?

חזרתי על השאלה ואז נאמר לי כי "אמנם אנו המפתחים של האתר, אך כל המידע המוצג בו נשאב ישירות ממערכות הרשות". לקבלת תשובה נתבקשתי לפנות לרשות העירונית. רוני גרוסמן, סגן דובר עיריית חיפה, התקשר ומסר תשובה פשוטה: "המידע לא היה אמור להיות מוצג והוסר". בדקתי. אכן הוסר הקישור מהתפריט אך הקישור הישיר עדיין פעיל.

עכשיו נשאלת השאלה למה הרשות העירונית צריכה לשמור מידע אודות קשרי המשפחה שלי?

0 תגובות בנושא “אין פרטיות – קשרי משפחה באתרי העיריות

 1. טוב, נו, כתוב "ט.ל.ח.", לא?

  גילוי נפלא. אני מניח שיש סיבות אדמיניסטרטיביות שמצריכות קיום המידע הזה בידי העירייה (ובין כה וכה העיריות הן בסך הכל שלוחה של משרד הפנים, שמחזיק את המידע הזה מתוקף חוק), אבל הזלזול הנפלא בפרטיות פה הוא אות ומופת לכל מה שרע בביורוקרטיה הישראלית.

 2. למה לעיריית חיפה צריך להיות מידע על מי שלא קשור בכלל לחיפה? גם אם לך לא תהיה גישה למידע הזה, אין שום סיבה שלפקיד עיריה יהיה מידע על מישהו שלא קשור אליו.
  וזה בלי לדבר על הקשר לתעודה הביומטרית שבתכנון ולאיחוד של בסיסי הנתונים כדי "לשמור על הבטחון האישי שלנו"…

 3. דובי – למה להניח? שיגידו בשביל מה.

  ברוך – בהחלט.

  העלמה עפרונית – אצלנו הייקים לא מקובל לא לעדכן את משרד הפנים. בדקתי, הוא דווקא כן עידכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.