מחשבות על הקורה במצרים

ממש, אבל ממש, אין לי מושג מה יקרה במצרים. מעבר לכך, אני חושב שאין היום שום גוף שיכול לחזות מה ילד יום בארץ הפרמידות או במדינות ערב האחרות. הכל אפשרי.

האם זה טוב – הטווח הקצר

כנראה שלא. בטווח הקצר מצרים תהיה שרויה בחוסר יציבות. חוסר יציבות זה לא טוב מכיוון שלא ניתן לצפות מה יקרה. האם העם (או גורם אחר) יסלק את השלטון הנוכחי? מה יקרה מבחינת הכלכלה, האם הגז המצרי ימשיך לזרום (ואיך זה ישפיע על מסקנות ועדת שישינסקי – אני מניח שמיד ירצו לבטל את חלק מההמלצות)? מה צפוי לנו בחזית הדרומית מול סיני? הגבול פרוץ וכנופיות כנראה ישלטו במרחב סיני. למרות השקיעות המדהימות מול רצועת עזה לא ברור כיצד המצב ישפיע על התנהלות שלטון החמאס (מצטער, הייתי חייב להכניס את התמונות שלי בצורה כלשהי). עד כה הגבול היה שקט מבחינה בטחונית אך הדבר עלול להשתנות במהירות ונדרשת הערכות מתאימה מצד הצבא.

הטווח הקצר הוא לא רק מה יקרה השנה או בשנה הבאה אלא שנים קדימה. גם אם תהיינה בחירות דמוקרטיות (וזה אם גדול מאד) התוצאה עלולה לאכזב כפי שאיכזבה ברשות הפלסטינית, בלבנון, בטורקיה וגם באירן. ההימור שלי הוא שהגוף הכי מאורגן באופוזיציה המצרית הם האחים המוסלמים וזאת למרות שכנראה אין להם קשר למלחמת החופש של העם המצרי.

האם זה טוב – הטווח הארוך

כנראה שכן. אני שומע את המושג בר-קיימא מזמזם באוזן כבר הרבה זמן. עכשיו אפשר להשתמש בו. שלטון רודני/דיקטטורי איננו בר-קיימא, הוא לא יחזיק לאורך זמן (גם אם מדובר בעשרות שנים). במיוחד בימי האינטרנט העליזים שלנו הזמנים מתקצרים עוד יותר. את מקומו של שלטון כזה תחליף הדמוקרטיה, וטוב שכך.

אם המאבק לחופש של העם המצרי יצליח בסיבוב הזה או בסיבוב הבא זה לא כל-כך משנה. השינוי יבוא בכל מקרה והמדינות סביבנו יהפכו לדמוקרטיות. העם המצרי, כמו גם העמים האחרים סביבנו, רוצה ביטחון, בריאות, חינוך, כלכלה טובה ושלום. הדמוקרטיה תביא זאת בסופו של דבר. אני רוצה לחיות בעולם דמוקרטי וחופשי יותר ולכן, בטווח הארוך, הבלאגן במצרים הוא טוב.

אז מה יהיה?

כל העסק הזה ממש לא תלוי בנו הישראלים ואין לנו שום יכולת להשפיע. באופן אישי אני בעד העם המצרי שרוצה חופש וחיים טובים יותר. נכון שאולי יותר נוח היה לישראל לדעת שיש שלטון יציב במצרים ויש עם מי לדבר ועם מי לסגור דברים, אך בטווח הארוך, למרות הכאוס הרגעי, עדיף לנו לקחת סיכון ולקוות שמההתקוממות האזרחית ייצא משהו טוב יותר ויציב יותר.

ונתניהו?

נכון לעכשיו נתניהו פועל נכון בשתיקתו ובהנחיה לשרים שלא להתראיין. כאמור אין למה שיגידו כל השפעה. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר כי "השלום בינינו למצרים נמשך כבר יותר משלושה עשורים ומטרתנו להבטיח שיחסים אלו ימשיכו להתקיים בכל התפתחות שתהיה במצרים".

רק משפט אחד על אובמה. הוא לוקח הימור גדול ואני מקוה שההימור לא יתפוצץ לו בפנים. ההרגשה שלי היא שההתנערות ממובראכ היא טעות במיוחד עם האחרון יצליח להרגיע את הרוחות. ימים יגידו.

2 תגובות בנושא “מחשבות על הקורה במצרים

  1. פינגבאק: Tweets that mention מחשבות על הקורה במצרים | אלעד בבלוגלי -- Topsy.com

  2. כל הסימנים מראים שהולכת ללהיות מהפכה לא רק במצריים עכשיו גם בלוב ולך תדע איפה זה יגמר האם זה הולך להיות כמו שהנביאים צפו ואנחנו קרובים מאוד לגוג ומגוג רק הזמן יגיד נקווה שלא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.