נראה לי שדמרקר התחרפנו

אולי אני מפספס משהו אבל היום כותבת רז סמולנסקי בדמרקר על בחור אחד בשם קובי, שהשקיע בדירה בדרום תל-אביב, פיצל אותה לשלוש יחידות קטנות ומשכיר אותן לעובדים זרים.

הכתבה כוללת ניתוח כלכלי: כמה עלתה הדירה, השיפוץ, מהן ההוצאות, מהו שכר הדירה, כמה העובדים הזרים הם שוכרים טובים ועוד ניסים ונפלאות. רק דבר אחד רז שכחה: זה לא חוקי. מעבר לכך שלפצל דירה ליחידות קטנות זו כנראה עבירה על חוקי התכנון והבניה זה נשמע לי כמו ניצול של העובדים הזרים.

מה קרה לדמרקר? רק כסף?

0 תגובות בנושא “נראה לי שדמרקר התחרפנו

 1. אני לא לא ממש מצליח להבין את הסטריית אנטי פיצולי הדירות. לפני עשר שנים שכנים של הורים שלי השכירו את דירת שלושה חדרים שלהם ליותר מחמישה עובדים זרים. כאשר קרובי משפחה שלי עלו מרוסיה הם גרו שמונה אנשים בדירת 5 חדרים.

  אותם עובדים זרים שגרים בדירה המפוצלת נהנים לפחות מקצת פרטיות, אבל האם היה הבדל משמעותי אם הם היו גרים ב"קומונה" באותה דירה ללא פיצול? כל עוד אנשים בוחרים מרצונם החופשי לגור בדירות כאלו אני לא רואה איפה הבעיה.

 2. מרק. ק. – ממעקב אחרי תגובות שלך בכל רחבי הבלוגוספירה נראה שהדיעות שלך "מיוחדות", ולא רק בנושא הזה.

  אלעד – שמת לב לקישור בתחתית הכתבה שציינת? אולי בכל זאת יש לקובי אישור לפצל את הדירה…
  לגבי הניצול של העובדים הזרים – וואלה, צודק. הנה עוד מגזר שמנצלים. אין ספק שבעשור האחרון העשירים נהיים עשירים יותר, והיות ומדובר כאן במשחק סכום אפס – מישהו כאן משלם על זה, ולכן העניים (או החלשים) נעשים עניים יותר. למעשה מעמד הביניים לשעבר נעשה היום למעמד העניים, דהיינו – קו העוני עולה.
  כמו שאני רואה את זה, קצת יהיה קשה לשנות את המצב הזה – לפחות בעשור הקרוב, ולכן זה הזמן לבחור צד. אני מעריך שבעוד כעשור או מעט פחות "תשבר איזו חומה" והעניים יקחו את מה שמגיע להם בצורה אלימה, אבל עד אז לא הייתי רוצה להיות בצד שלהם.
  [איך לדעתי פותרים מצב כזה כדי לא להגיע למצב האלים שאני מתאר? אין לי פתרון קסם, אבל הדרך הנכונה ביותר לדעתי היא התנדבות. לא תרומות, לא הפגנות, לא כתיבה ברשת – ממש התנדבות פיזית של לקום ו"לגעת" בעוני, כי מי שיש לו לא רואה את המצב האמיתי – מין עיוורון באנרים שכזה. אני לא מומחה גדול בתחום, אבל אלו שתי האגורות שלי. איך אני מגדיר עניים או חלשים? לא משהו שקשור בכסף בכלל. בהגדרה שלי חלשים הם ילדים, קשישים, בעלי חיים ונשים. כל עוד נראה פגיעה גוברת ועולה בחלשים שהזכרתי – הפתרון רק הולך ומתרחק. בכל אופן, זה לא ממש קשור לפוסט שלך].

 3. מרק – נניח בצד את העניין שזה לא חוקי לפצל דירות ללא היתר אבל לדעתי במקרה הזה של עובדים זרים, מדובר לרוב בניצול, שכן לא מעט מהם שוהים בישראל באופן בלתי חוקי ולמעשה אין בכלל מה לדבר על "רצון חופשי".

  בועז – אנחנו כאן בעד דעות "מיוחדות". לגבי הקישור בסוף הכתבה יש לי הרגשה לא נעימה שהוא התווסף בניסיון לכפר על הבעיתיות בכתבה שכן התוספת הזו נכתבה כשעתיים אחרי הכתבה הראשית.

 4. בועז אני לא מבין מה בדיוק יש לך נגד הדעות של מרק מה קרה 1984 זה כאן ?
  לגבי הכתבה שים לב שמי שאחראי לפיצול הוא לא בדיוק התאגיד של העשירים אלא בחור בן 28 מהמעמד הבינוני.

 5. אלעד, לשוהים לא חוקיים יש הרבה בעיות אחרות גם כן והטיפול בהן, שהוא מעשית או גירוש או מתן אזרחות, לא קשור לגודל של דירות. בסופו של דבר זו די אקסיומא שכאשר אדם בורח מהחוק יש לו פחות יכולת תמרון.

  בכל אופן לא היה לי ברור מהכתבה האם הוא ביצע חלוקה פנימית של הדירה או לא. אם מדובר בסך הכל בחלוקה פנימית, אז אין סיבה ממשית שמישהו יתערב. מתי פעם אחרונה באו מהעיריה לבדוק שלא ביצעת בדירה שלך שינויים? כל עוד דירה למגורים ממשיכה לשמש לצורך הזה בלבד אין סיבה.

  דב, לא רק שהוא בחור ממעמד בינוני, נראה לי שכל העסקה הזו לא ממש משתלמת. הוא לקח משכנתא לכל החיים, השיפוץ עדיין חדש והוא עוד לא ממש יודע כמה יעלה לו הטיפול בבלאי, וכשהוא ירצה למכור אותה תהיה לו בעיה, כי כמה אנשים בישראל כבר מתעסקים בקנית דירות של 9 מטר לצורכי השכרה.

 6. הבעייתיות דומה לזו שבשוק שחור. מחיר דירה מפוצלת אינו משקף את השווי האמיתי שלה. וחוץ מזה, אני בטוח שבעל הדירה לא חשב על נושא הפרטיות כשהחליט לפצל את הדירה אלא על כסף.

  דב, כמי שנתקל לא פעם בתגובות ובפוסטים של מרק, אפשר לראות שהוא בחר לעצמו כיוון מאוד מסוים של ללכת נגד הזרם. זה יכול להיות נכון פעם, פעמיים, שלוש, אבל לא תמיד.

 7. מרק – בתור מישהי שיצא לה לראות לא מעט דירות מפוצלות בחודשים האחרונים, אני חייבת להבהיר לך משהו פשוט – הדירה מחולקת אמנם מבפנים, אבל כנכס, היא נשארת יחידה אחת, אלא שרווחי השכירות עליה גבוהים יותר. גם לא תהיה לו בעיה למכור בסופו של דבר את הדירה הזו למישהו אחר, מהסיבה הפשוטה שסביר להניח שאותו קונה פוטנציאלי יהיה חרא בדיוק כמוהו, או ישקיע קצת בשבירת קירות והחזרת הנכס למצבו המקורי (או דומה לו).

  אני עדיין המומה מהבחור הזה שמרואיין בכזו חביבות בכתבה הזו. 9 מ"ר. אלוהים אדירים. אני חושבת שהמטבח שלי יותר גדול מזה.

 8. אלוהים. זה לא אנושי. איך הם עוד מציגים אותו כגיבור, או איש עסקים? מה האייטם הבא? כתבה על הסרסורים של הבורסה, ואיך הם דפקו את הקופה מאז שהם החליטו להשקיע ברוסיות במקום בישראליות?

 9. שרון, הוא לקח כנראה 250,000 משכנתא. מאחר שהיא ל30 שנה הוא יצטרך להחזיר 500,000. אם נוסיף את ה50,000 לשיפוץ ונניח שהוא מקבל דמי שכירות 50,000 לשנה נקבל שהוא רק יחזיר את ההשקעה בעוד 11 שנים (כלומר 9, כי הוא קנה לפני שנתיים). וכל זה הוא חישוב אופטימי שמניח שמשטרת ההגירה לא תתחיל לעבוד מחר במרץ בתל-אביב ותגרום לפינוי של דירות יותר מרווחות באותו מחיר ולא תהיה בעיה רצינית בבנין הזקן שבו נמצאת הדירה.

  נדמה לי שכל התכנית הזו יכולה לשמש דוגמא לאיך נוצר משבר הסאב-פריים (מחירי הדירות תמיד עולים ותמיד אפשר להשכיר), מה שחבל זה שהבחור הזה ידפק בסופו של דבר והמרוויח היחידי מכל העסק יהיה הבנק, אבל בדרך הוא באמת דופק את כל מי שמנסה למצוא דירה נורמלית בתל אביב. אם היה לו טיפה שכל הוא באמת היה מוכר את הדירה למי שהציע לו 500,000

 10. שניה, מרק, אני מתקשה להבין כאן משהו – אתה לא באמת מנסה לגרום לי על האיש הרשע (אין לי מילה אחרת לזה) הזה שעושה דברים איומים ונוראים לבני אדם אחרים – פשוט כי הוא משקיע הרבה כסף בחורבה שהוא משכיר לאנשים בתת-תנאים, כי ככה עובד הקפיטליזם?

  לא משנה לאיזה חובות אותו אדם נכנס בדרך לאותו תהליך שבאמת, שנינו מסכימים שלא *ממש* רווחי עבורו (אבל עדיין רווחי עבורו במידה מסויימת), אין הצדקה להתייחסות שכזו לבני אדם כאל חפצים, ואין סיבה להאדיר אותם באופן בלתי-ביקורתי שכזה כפי שנעשה בכתבה הזו.

 11. כן, כשאדם בורח/מתחבא מהחוק הוא לא מקבל טיפול רפואי נאות כאשר הוא נפצע מפחד השלטונות וגם לא מתלונן על ניצול כזה או אחר בדיוק מאותה סיבה.

 12. מרק- בתור אחד שאוהב להסתכל על הכל במספרים- הפעם עמדותיי עם שרון ואלעד. מדובר בפשע, זה פשוט בלתי נסבל. שכח מכמה ש"השקיע", חשוב על הנוראות במה שעשה. שכח מהמספרים.

 13. לרמן – ערבוב שמות של בנים ובנות זו בעיה לא קטנה. אצל הגדולה שלי בכיתה יש נועם הבן ונועם הבת וכך ראוי שיוסיפו לכל שם בעייתי 🙂 בכל מקרה תודה.

 14. עד לפני שנתיים גרתי בדירה ביד אליהו שהיא למעשה בית פרטי ששיפצו אותו כך שכל חדר יהיה בגודל של 20 מ"ר או משהו כזה. לא ניצלו אותי ולא אנסו אותי לגור שם. גרתי שם כי לא הייתה לי ברירה. אותו דבר לגבי עובדים זרים, הם יכולים למצוא דירה אחרת, זה שהם בוחרים לגור בכוכים קטנים זה עניין שלא ולא קשור לזה שהם חוקיים או לא חוקיים בארץ.

 15. דבר ראשון רבותי וגבירותי,
  רוב העובדים האלה הינם שוהים בלתי חוקיים, וחל איסור על השכרת דירות לכאלה,
  וזו לא עשיקה, כאשר אתה הינך שוהה בלתי חוקי, חלק מהשיקולים שלך הם שכד מופקע,
  ראה – ישראלים בארה"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.