על מה צועד הצבא?

נהוג לומר כי "הצבא צועד על קיבתו". יכול להיות שזה נכון אבל בטוח שהצבא לא צועד על נעליו!

בסוף השבוע שעבר סיימתי אימון פלוגתי קצר. ביום השני לאימון התפרקו באופן פתאומי סוליות הנעליים הצבאיות שלי:

נעליים מפורקות

מסתבר שמתחת לסוליית הפלסטיק הקשיחה נמצא מעין ספוג המעביר, בהעדר כיסוי הפלסטיק, את תוואי הקרקע המדוייק לכף הרגל דבר הגורם לאי נוחות "קלה".

המקרה שלי לא היה היחיד. לכרבע מחיילי הפלוגה לא היו נעליים תקינות. חלקן היו בלויות עד כדי כך שלא ניתן היה לנעול אותן וחלקן פשוט לא היו קיימות מסיבות שונות (במקרים מסויימים באשמת החיילים). הנושא עלה כבר ביום הראשון לגיוס והמצב רק התדרדר.

התופעה הזו לא חדשה לי. אני מתפקד כרס"פ בשנים האחרונות ובכל אימון ותעסוקה חסרות נעליים. הבעיה באה על פתרונה בצורה של "נעליים יחידתיות". אלה נעליים משומשות הנמצאות  במחסני היחידה ומשמשות לתקופה קצרה את החיילים חסרי הנעליים. מסתבר כי הצבא החליט לחסוך ובשנה האחרונה, כך נאמר לי על-ידי אנשי התחזוקה של החטיבה, אין אישור להחזיק נעליים יחידתיות. נעליים לא תקינות ניתן לשלוח לבסיס ציוד להחלפה פעם בשבוע ועל נעליים חסרות יש להישפט (בהחלט סביר) ולאחר זמן מה יונפקו לחייל נעליים חדשות.

הבעיה היא מה עושים באותו הרגע שהחייל מתגייס לאימון, תעסוקה או מלחמה ואין לו נעליים. לצבא אין פתרון. מה שקרה בפועל הוא שחיילים התאמנו בנעלי ספורט (חלקן נהרסו וחייל אחד אף סבל מפצע בכף הרגל). בסוף האימון אמר לי המג"ד שהוא פנה לכל מי שהוא יכול ולא ניתן להשיג נעליים. איש קבע בחטיבה אמר לי שהמח"ט, גם הוא איש קבע, "יכול בכוחותיו להזיז הרים אבל לא להשיג נעליים".

מישהו שם בצבא צריך להתעורר ושלא ימכרו לי שהופקו הלקחים והחוסרים הושלמו!

בנימה אופטימית זו קבלו מספר תמונות המאימון (צולמו בפלפון שלי):

גיפ אמריקאי
כבודו על הגיפ הצמוד (שנות החמישים מיינד-יו!)

D9
D9 – פשוט מפלצת.

D9 בלילה
תרגיל לילה – צולם דרך אמצעי ראיית לילה.

0 תגובות בנושא “על מה צועד הצבא?

 1. להתאמן בנעלי ספורט??????????????????????????

  אני מנחש לפי התמונות באיזו יחידה אתה משרת וכל מה שיש לי לומר זה שנדמה לי שבאזרחות דברים כאלו היו עילה לתביעה על עברות על חוקי בטיחות בעבודה.

 2. מרק – ברור שזה נוגד את פקודות הצבא אבל חשוב לי להדגיש שאף אחד לא פקד על החיילים להתאמן בנעלי ספורט או ללכת למטבח בכפכפים. החיילים שהגיעו לאימון אינם סובלים מחוסר מוטיבציה כרוני (רגעי כן) ואינם נוטים להשתמט בגין דברים "פעוטים" כגון נעליים.

 3. ברור ומוסכם שלא. ציינתי את העובדה רק בכדי לומר שאין לי טענות כלפי המפקדים ביחידה אשר ניסו לפתור את הבעיה (ללא הצלחה לצערי).

 4. הפעולה היחידה שהם היו צריכים לעשות זה זה להשאיר את אותם החיילים בחדרים או לשלוח אותם הביתה. לא יודע בדיוק מה עשיתם ומה עשו אותם חסרי הנעליים, אבל אם הD9 היה עולה למישהו על כף הרגל (ענין לא ממש נעים גם עם נעל צבאית) מי שהיה צריך לדבר עם אשתו או חברה של אותו בחור ולהסביר לה למה בכלל, למרות הוראות הבטיחות של הצבא, נתנו לבחור לעבוד ליד הD9 היו המ"פ והמג"ד ולך תדע אם היא לא היתה בוחרת לתבוע אותם.

  אני זוכר שהמשימה הראשונה במעלה של כל מילואים ובעיקר אימון שהשתתפתי בהם היתה לחזור הביתה בשלום. אני לא מאמין שמישהו מהחיילים אצלנו היה בכלל מסכים להתקרב לטנקים שלנו עם נעלי ספורט.

  נזכרתי באנקדוטה חצי מצחיקה שמתאימה לנושא. באחד מאימוני הטרום בט"ש שלנו תירגלנו פריקה והסתערות מבטשית. באחד מהתירגולים ירדו מאותו צד בחור צנום ועוד בחור ששקל פי שניים ממנו. הצנום קפץ קודם והשמן אחריו. לא ברור האם זה היה בגלל החיפזון או החשכה שירדה, אבל השמן נחת על הרגל של הרזה ושבר או נקע אותה, כבר לא זוכר במדויק. כמובן שאחר כך במשך שנים צחקנו על זה, אבל באותו רגע זה היה ממש לא נעים.

 5. ייתכן ואתה צודק אבל רק שיהיה ברור שזה ממש ממש לא משנה מה אתה נועל כאשר D9 עולה לך על הרגל. באימון ראיתי מה זה עושה לערכת קפה וזה לא נראה טוב בכלל 😐

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.