רציתם דוגמה עגומה? כלכליסט מביא אותה

שלא תבינו לא נכון, ליבי ליבי עם כל עובד שמוצא את עצמו ללא עבודה אבל מארק שון מכלכליסט מביא את "הדוגמה העגומה ביותר".

בכתבתה שכותרתה "העובדים הישראלים של מריל וליהמן צפויים לאבד את אשרות השהייה", העוסקת בבעיות של עובדי הבנקים שקרסו, מביא שון את הדוגמה הבאה (ההדגשות שלי):

הדוגמה העגומה ביותר היא של בעל משפחה ששילם מראש את התשלומים השנתיים למוסדות הלימוד של שלושת ילדיו, המסתכמים בכ־100 אלף דולר. אותו עובד היה ראש צוות בליהמן ברדרס, ומשכורתו הבסיסית (ללא בונוסים) הסתכמה בכ־400 אלף דולר לשנה, כאשר הבונוסים השנתיים שלו הגיעו לכמיליון דולר. אותו עובד אמר לקן־תור: "ההתלבטות שלי היא אם לוותר על 100 אלף דולר ששילמתי לשכר הלימוד או לקבור עוד 50 אלף דולר בשכר דירה".

מה אני אגיד לכם? גם אני מתקשה למצוא דוגמה עגומה יותר 🙁

0 תגובות בנושא “רציתם דוגמה עגומה? כלכליסט מביא אותה

 1. אכן, תמונות קשות. לא בטוח שאצליח לישון בלילה.

  עומר: אה, יש בארצות הברית דבר כזה שנקרא ביטוח פקדונות על ידי הממשלה – כלומר אף לקוח של בנק בארה"ב לא הפסיד סנט בגלל שבנק נסגר, ובכלל המשבר הזה לא ממש קשור לבנקים מהסוג שמפקידים בהם כספים.

 2. עגמומיות היא לא יחסית. אחד עשיר עגמומי על דברים שלאחרים נראים לוקסוס מטורף, אבל אולי זוהי החוויה הקשה ביותר שעברה עליו בחייו והוא באמת שבור מזה. אחד אחר אין לו לחם אבל הוא כבר רגיל לזה, אז בכלל לא כואב לו מזה.

  בכל מקרה, אני כמובן מאחל לעצמי צרות שכאלה בערמות.

  שנה טובה.

 3. ביטוח פיקדונות זה רק עד 100 אלף דולר. כל מי שהיה לו יותר מ-100 אלף דולר בפיקדון הפסיד. עד כה, הולאמו 11 בנקים מסחריים (כאלו שמפקידים בהם כספים) קטנים. בנוסף, לא רק בנקי השקעות נפגעו, אלא בנקים מסחריים שיש להם חטיבות השקעות, שזה בערך כל הגדולים. ובכאוס בבורסה מי שנפגע בד"כ בצורה הקריטית ביותר הם המשקיעים הקטנים, ולא הספקולנטים הגדולים, שיש להם אורך נשימה. האנק גרינברג אולי הפסיד אבסולוטית יותר, אבל מעשית הוא נפגע פחות ממשקיע קטן ששם את חסכונותיו בבורסה (ולמרבה הפלא, יש לא מעט כאלו), ועם הלובי שלו גם צפוי להרוויח יותר מתוכנית החילוץ הממשלתית.

 4. אכן יונית, עגום מאוד מצבם של אלו שהיה להם 100,001 דולר בחשבון, איך הם יוכלו לקנות במכולת? (אם אני לא טועה למעשה הביטוח הוא עד 500000 לאדם כך שהם יכלו להחזיק חמישה חשבונות בחמישה בנקים).
  ולא, המשבר הפיננסי לא קשור לגופים לווים ומלווים באופן כללי אלא לגופים שהשקיעו הרבה באיגרות חוב המגובות על ידי משכנתאות גרועות.

  אלעד, למעשה אתה טועה מאחר שהגופים שפשטו רגל לקחו הלוואות מהציבור דרך הנפקת איגרות חוב וברגע שהם פשטו את הרגל הם כמובן שלא יוכלו להחזיר את ההלואה. כמובן שהציבור בו מדובר הוא אנשים מהסוג שיש להם כסף פנוי ובדרך כלל הרבה….

 5. מרק – לא בטוח שאני טועה שכן הכסף שהגופים האלו לוו הלך למישהו אחר הוא לא עלה באש.
  כשמישהו מפסיד דולר מישהו אחר מרוויח אותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.