שוב נושא ה- GPL בתבניות עיצוב לוורדפרס

על נושא הרשיון של תבניות העיצוב של וורדפרס כבר נשפכו המון מילים בעולם בכלל ובארץ בפרט. והיום שוב. מאט מאוטומטיק כתב בבלוג הפיתוח של וורדפרס שתבניות העיצוב של וורדפרס מופצות תחת GPL.

מאט פנה ל- Software Freedom Law Center (משום מה האתר שלהם לא זמין אז ראו אותם בויקיפדיה) וביקש מהם הבהרה בנוגע לשאלה האם תבניות העיצוב של וורדפרס הן יצירה נגזרת של וורדפרס? השורה התחתונה של התשובה שלהם היא שקבצי ה- PHP של התבנית הם יצירה נגזרת וכפופים ל- GPL. לעומת זאת, תמונות וקבצי ה- CSS יכולים להיות מופצים תחת רישיון אחר.

In conclusion, the WordPress themes supplied contain elements that are derivative of WordPress’s copyrighted code. These themes, being collections of distinct works (images, CSS files, PHP files), need not be GPL-licensed as a whole. Rather, the PHP files are subject to the requirements of the GPL while the images and CSS are not. Third-party developers of such themes may apply restrictive copyrights to these elements if they wish.

הנושא קיבל תאוצה בגרסת 2.8 של וורדפרס. צפריר כתב על המשמעות של ה- GPL בנוגע למנגנון התקנת התבניות האוטומטי המשולב בגרסה. על מנת להיכלל בספריית התבניות על התבנית להיות מופצת תחת GPL. לדעתי הלא משפטית בעליל הנושא הרבה יותר מורכב מהספריה של התבניות. אם מקבלים את הקביעה כי תבניות העיצוב של וורדפרס הן GPL (נעזוב רגע את התמונות וה- CSS) אז זה אומר שהן לא יכולות להיות תחת רישיון אחר!

כשרית מתלוננת על אדם שוב שהשתמש בתבנית אותה תרגמה, ומשום מה הושמט הקישור של הקרדיט שלה, היא בין השאר טוענת שהתבנית מופצת תחת רישיון Creative Commons האוסר על הסרת הקישור. אבל כאמור התבנית לא יכולה להיות CC אם היא GPL. הקביעה הזו גם די מייתרת את הדיון שנערך אצל מרק אשר בין השאר דן תחת איזה רישיון מופצת התבנית.

אז מה זה אומר למשל על מכירת תבניות עיצוב? כנראה שמותר למכור למישהו תבנית שיצרת אבל מכיוון שהיא חייבת להיות GPL זה אומר שלרוכש התבנית מותר, אם ירצה, להפיץ אותה בחינם (גם בלי קרדיט).

נשאר נושא התמונות וקובץ ה- CSS. מכיוון שניתן להגביל את הפצת התמונות ברישיון שלהן זה יכול להגביל את הפצת התבנית כיחידה אחת. לגבי הקרדיט ליוצר/מתרגם התבנית אני מניח שישנה דרך לשלב אותו דרך קובץ ה- CSS. רק זכרו שתבניות המופיעות בספרייה של וורדפרס.אורג חייבות להיות GPL ואין להטיל מגבלות על התמונות וה- CSS.

הפוסט הזה מדבר על תבניות אבל אני חושב שאפשר להכיל את רובו גם על תוספים.

לסיום: חוק או לא חוק, לדעתי הסרה של קרדיט הוא מעשה שלא יעשה.

0 תגובות בנושא “שוב נושא ה- GPL בתבניות עיצוב לוורדפרס

 1. גם בGPL אסור להשמיט את הקרדיט שבקוד המקור, אך לא חייבים להציג אותו בממשק החיצוני. כמובן שמן הראוי בכל מקרה להציג את הקרדיט, אך GPL לא פוטר אותך משפטית ממתן קרדיט.

 2. למעשה בGPL או בFAQ שלו יש סעיף מיוחד נגד קרדיטים. ההסבר הוא שאם היה צריך לתת קרדיט לכל מי שכתב חתיכת קוד בהפצת לינוקס לא היתה קופסא מספיק גדולה בשביל להדפיס את הקרדיטים עליה ובפועל זה היה מונע הפצה מחדש של התוכנה למרות שהיא לכאורה תחת GPL.

  כמובן שזה היה רלבנטי בימים בהם הפיצו תוכנה בתוך אריזה, אבל יש לי הרגשה שזה לא שונה. אפילו וורדפרס הקטן משתמש בלפחות 20 קטעי קוד שאנשים אחרים כתבו ובמקרה הטוב זה היה כאב ראש קטן לדאוג שכל השמות יופיעו במקום מספיק בולט. תחשוב על כל האנשים שדואגים להנציח את עצמם בפוטר של תבנית ומה היה הגודל שלו אם היה צריך גם לציין את הכותבים של חבילות הJS שבהן התבנית משתמשת.

 3. מרק,
  ברור לי שאם זה GPL אז אין חובה חוקית להשאיר קרדיט. הבעיה היא בקביעה שכל תבנית לוורדפרס היא בהכרח GPL.

  בנוגע לפוסט שלך בנושא: זה לא כמו לינוקס – יש לי תוכנה שפותחה בדלפי תחת חלונות ורצה גם בלינוקס אז היא בטח לא נגזרת של לינוקס.

 4. וזה בדיוק מה שכתבתי בפוסט. אם יש לי תבנית שעובדת גם על וורדפרס וגם על MT איך אפשר לטעון שהיא GPL רק בגלל שהיא עובדת על וורדפרס?

 5. אבל אין לך תבנית כזו. מה שאתה מציע זה בעצם לקחת את וורדפרס ולעטוף אותו בתוסף של MT. מה שבאמת תעשה זה תיקח את העיצוב (CSS) והתמונות ותעטוף אותם בקוד של MT.

 6. אין שום בעיה לכתוב תוסף לMT שממיר קריאות של פונקציות מעולם הוורדפרס לעולם הMT. עם תוסף כזה אני יכול להפעיל תבניות וורדפרס על MT בדיוק באותה צורה שבעזרת WINE ניתן להריץ תוכנות של חלונות על גבי לינוקס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.