מה זה פרובלוגינג? חלק ראשון

לאחר שפילי חזר לנושא הפרובלוגינג ואני כתבתי את דעתי על הפרובלוגינג בישראל צצו עוד כמה פוסטים בנושא (לדוגמה כאן, כאן וכאן). אז מדברים על הנושא אבל מהדיונים עולה כי לא כולם מגדירים את המונח פרובלוגינג בצורה דומה, וזה בסדר וטבעי. בכמה מילים אנסה להסביר איך אני רואה את הדברים ואשמח לקבל הערות ואת דעתכם.

מהו בלוג?

האמת היא שקודם צריך להגדיר מהו בלוג. על-פי הויקיפדיה בלוג הוא:

A blog (a portmanteau of web log) is a website where entries are written in chronological order and displayed in reverse chronological order. "Blog" can also be used as a verb, meaning to maintain or add content to a blog.

Blogs provide commentary or news on a particular subject such as food, politics, or local news; some function as more personal online diaries. A typical blog combines text, images, and links to other blogs, web pages, and other media related to its topic. The ability for readers to leave comments in an interactive format is an important part of many blogs.

כלומר, בלוג הוא למעשה אתר, הנכתב על ציר הזמן, והכולל תוכן בנושא מסויים. התוכן יכול להיות דעות ורעיונות של בעל הבלוג או מידע אחר על הנושא. ברוב הבלוגים ניתן להשאיר תגובות.

בלוג, כן או לא?

נבחן מספר דוגמאות:

  • האתר שלי (ממש זה, פה, כאן) הוא אתר בו הכתבות מסודרות על ציר הזמן. הוא עוסק במספר תחומים המסודרים לפי נושאים. הרוב המכריע של התוכן נכתב על ידי, יש תמונות, קישורים, סרטים ותגובות. לכן הוא בלוג.
  • האם אגרגטור הוא בלוג? נבחן לדוגמה את ענבים. הרשומות בענבים מסודרות על ציר הזמן. הוא לא עוסק בתחום מוגדר אך כל המקורות נבחרו על-ידי בעל האתר. אין כלל תוכן מקורי, אין תמונות, קישורים ותגובות. לדעתי ענבים אינו בלוג.
  • האם שמה! הוא בלוג? גם שמה! הוא סוג של אגרגטור אך לא אוטומטי. כל רשומה נבחנת בפני עצמה על-ידי העורכים. הרשומות באתר מסודרות על ציר הזמן ומחולקות לנושאים. אין תמונות, קישורים ותגובות. מצד שני חלק מהרשומות כוללות את חוות הדעת של העורך על הכתבה המקורית כלומר מדובר בתוכן מקורי שנולד בשמה. הייתי אומר כי שמה עומד בהגדרה של בלוג אך הייתי מציע לעורכים הנכבדים להרבות בכתיבת דעתם (ולא בשביל ההגדרה).*

כמו תמיד הדברים אינם שחור ולבן אלא הרבה אפור. ההגדרה הזו נראית לי סבירה והיא תתקשר לחלק הבא של הפוסט שיעסוק בהגדרת הפרובלוגינג ויכלול גם הוא מספר דוגמאות.

________________________________

*בימים האחרונים אחד הפוסטים שלי נמצא בעמוד הבית של שמה. חברים האתר הזה לא יותר תנועה בכלל! אולי הפניה אחת או שתיים ביום. טוב אולי זה אני.

7 תגובות בנושא “מה זה פרובלוגינג? חלק ראשון

  1. אני לא משתגע על "שמה!" מכל מיני סיבות, אבל יאמר להגנתם שיתכן שהסטטיסטיקה משקרת. מי שקורא אותם רק דרך קורא ה-RSS המקוון שלו (google reader וכד') ירשם בסטטיסטיקה כמי שנכנס לאתר שלך דרכו, ולא דרך שמה.

  2. iod,

    לא הצלחתי להכנס למחקר (הקישור שבור) אך נראה לי קצת תמוה הנתון הזה.

    בכל מקרה זו רק עוד אינדיקציה נוספת. עוד פרמטר במכלול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.