נתוני בתי הספר שקופים אבל לא כל-כך נגישים

מזה שנים רבות גורמים שונים מבקשים (שלא לומר דורשים) ממשרד החינוך לפרסם מדדים שונים אודות בתי הספר. במיוחד נתבקש המשרד לפרסם את אחוז הזכאים לתעודת בגרות בחתך בית ספרי. בשעה טובה החל המשרד "בפיילוט" בשתי ערים: חיפה ופתח תקווה (מסתבר שיש עיר כזו).

כתושב חיפה, בוגר בית ספר עירוני ה' בעיר, חובב נתונים ואוהב שקיפות, שמחתי על הפרסום. כשנגשתי (לא בשועל) למערכת הנתונים הנקראת "(כמעט) הכל אודות מוסדות החינוך" גיליתי שהנתונים אכן קיימים אבל כמעט בלתי אפשרי להבין משהו מהם. הסיבה פשוטה – אופן הצגת הנתונים. המערכת מאפשרת להציג בכל פעם נתונים של בית ספר אחד עבור שנה אחת.לא ניתן לבצע כל השוואה בשום חתך.

עירוני ה

כל הכבוד על השקיפות אבל למה חצי עבודה?

לא התייאשתי ושלפתי את הנתונים הקיימים במאגר עבור העיר חיפה לתוך גליון אלקטרוני של גוגל דוקס (נפתח בחלון חדש. ניתן לייצא את הנתונים מתפריט File -> Download as). אבל גם זה לא מספיק. לתצוגה טובה עדיף להשתמש בטבלת ציר (Pivot Table). מכיוון שטבלאות הציר של גוגל דוקס הן איכסה נאלצתי לחפש כלי אחר. בעזרתו האדיבה של דני, אלוף העולם בטבלאות ציר, בנינו טבלה נוחה באקסל. הבעיה היא שלא ניתן לפרסמה ברשת. פניתי לידידי, איש הנתונים, טל גלילי, אבל לא היה לו פתרון ישים לפרסום הנתונים.

יצאתי לחיפושים. מצאתי כלי מסחרי מאד נחמד של חברת FlexMaster מבוסס פלאש בצד שרת. קבלתי גרסת דמו לשבועיים אך אני מקווה שהם יאריכו את התקופה שכן כבר מצאתי כמה באגים ואני בודק גם את ההתאמה לכתיבה מימין לשמאל. טוב, נעזוב את הפרטים הטכניים ונחזור לנתוני משרד החינוך.

העלתי את טבלת הציר שבניתי לכאן (לאחר שהעמוד נטען יש ללחוץ על Cancel). צריך קצת ידע בסיסי בטבלאות מסוג זה בכדי לעבוד איתן אבל הטבלה הראשונית שעולה מדגימה את היכולת של הכלי ואת מה שהייתי מצפה ממשרד החינוך לספק:

table-1.png

הטבלה מציגה את אחוז הזכאים לתעודת בגרות בבתי הספר בחלוקה "לקבוצות התיחסות" (א, ב, ג) שהן קבוצות של בתי ספר בעלי מאפיינים כלכליים-חברתיים דומים – במסגרות האדומות. לאחר מכן מחולקים בתי הספר לפי מגזרים (יהודי בצהוב וערבי בסגול). מתחת לכל מגזר מופיעה רשימת בתי הספר השייכים לו. ניתן לראות כי עבור כל קבוצות ההתיחסות, אחוז הזכאים לתעודות בגרות במגזר הערבי גבוה מהאחוז הזכאים בהמגזר היהודי. הטבלה האינטרקטיבית מאפשרת הצגה והסתרה של הנתונים (נסו ללחוץ על הפלוס והמינוס וכן על החצים הקטנים).

משתמשם מתקדמים מעט יוכלו לבנות בעצמם דוח בעזרת ממשק הבנייה (Fields List) בפינה הימנית העליונה. לחיצה על הכפתור תאפשר בחירת הנתונים שיוצגו בשורות, בעמודות, החתך וגם אפשרות סינון.

כמו שנאמר בחמישיה הקאמרית: "אני רק מראה שאפשר"

6 תגובות בנושא “נתוני בתי הספר שקופים אבל לא כל-כך נגישים

 1. א. סחטיין על ההשקעה
  ב. הייתי מצפה שאם הם כבר מנגישים את הנתונים, שיעשו את זה כמו שצריך.
  ג. having said that, אני לא בטוח ששקיפות של נתוני בתי ספר זה דבר כל כך טוב. אם אתה – כמוני – מאמין שחינוך לא נמדד רק במספרים, אז אתה תסכים איתי שהמספרים האלה לא מסכמים את בתי הספר. אבל עצם הקיום שלהם – עצם העובדה שאפשר בקלות להעשות השוואות בין בתי ספר על ממוצע הציונים, גורמת לך להתרכז בהשוואה לפי ממוצע הציונים ולהתעלם מגורמים כמו האווירה בבית הספר, למשל, שאי אפשר להעלות לטבלה יפה.

 2. נדב,
  א. תודה
  ב. בהחלט
  ג. אני איתך בכך שהמספרים לא אומרים הכל אבל יש להם חשיבות וכדאי להציץ בהם. מדוגמה שנתתי בפוסט עולה כי אחוז הזכאים לתעודת בגרות במגזר הערבי בחיפה עולה על זה של המגזר היהודי. אם תוסיף בטבלת הציר גם את הממוצע של פרמטר הקרוי "הוגנות" (משהו מופרך לגמרי לדעתי אבל אמור למדוד את מספר מחברות הבחינה הפסולות והחריגות) תקבל תמונה הפוכה לגמרי (במידה ואני טועה בהבנת הנתונים אז אני מתנצל מראש). דוגמה נוספת למה שניתן להפיק זה השינוי בקבוצת ההתיחסות של בתי ספר לאורך השנים – האם האוכלוסיה באזור השתנתה? האם מגיעים תלמידים מאזורים אחרים?

 3. איתמר,

  אני מבין שיש לך איזה קשר לחברה? ראיתי את השם שלך באחת הדוגמאות.

  בכל מקרה לא נראה לי שזה קשור למה שאני מחפש. לא ראיתי שניתן לפרסם נתונים ברשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.