לא למתן זכות הצבעה לישראלים בחול

לפני המון שנים היתה לי שכנה שעלתה ממדינה אירופאית ושמרה על אזרחותה הזרה. אותה מדינה מאפשרת לאזרחיה המתגוררים בארצות אחרות להצביע בבחירות למוסדות השלטון. באותה תקופה נערכו באותה מדינה בחירות ומבין שני המתמודדים אחד היה באופן ברור פרו-ישראלי. השכנה ספרה שהיא דווקא תצביע עבור המתמודד השני שכן הוא טוב יותר עבור המדינה. מדובר במקרה של נאמנות כפולה שהיא כמובן בעייתית והיא נוצרה בעיקר עקב מתן אפשרות ההצבעה בחול.

לדעתי אזרח צריך לבחור את מוסדות המקום בו נמצא מרכז חייו. אם הוא מחליט להתגורר בארץ זרה אין המשמעות שהוא מוותר על אזרחותו אך אין הוא אמור לקבוע את גורל המדינה אותה עזב.

ניתן להגדיר את מקום מרכז החיים בצורות שונות. מספר גופים עושים זאת: מס הכנסה, ביטוח לאומי, קופות החולים ועוד. הקביעה של גופים אלו היא בהקשר כספי שאין לכרוך אותו בנוגע לזכות הבסיסית לבחור את מוסדות השלטון. ניתן גם לקבוע פרק זמן של שהות בחול לפני שמחליטים על שינוי במיקום מרכז החיים אך לא ניתן לקבוע במדוייק. האם דוקטורנט ישראלי בחול העתיק את מרכז חייו לאחר ארבע שנים? ומה עם מי שעובד ארבע שנים בחברה זרה ללא כל זיקה לישראל? אני חושב שלא ניתן לתחום את הקביעה בזמן.

אני מעריך כי מספר הישראלים שמרכז החיים שלהם נמצא בארץ והם שוהים בחול הוא קטן. כמה קטן? קטן מאד!

סיעת ישראל ביתנו הגישה הצעת חוק (קובץ rtf בחלון חדש) שמבקש לקבוע כי כל מי שמחזיק בדרכון ישראלי בתוקף מעל 10 שנים יהיה זכאי להצביע בחול. מסתבר שסיעת הליכוד הקימה ועדה בראשות ח"כ מיכאל איתן שקבעה אמת מידה אחרת: ישראלים ששוהים עד 6 שנים בחו”ל וביקרו בישראל 40 יום לאורך תקופת שהייתם בחול. למה 6 שנים? למה 40 יום? באמת לא ברור. מיכאל איתן, אותו אני מעריך מאד, מתרץ את החוק בכך שהוא יעודד ישראלים בחול לחזור לארץ. על מה בדיוק הוא מבסס את הקביעה שלו? אולי הופעה של שלמה ארצי ביום העצמאות תעורר בהם געגוע חזק יותר?

טוב יעשה הציבור הישראלי אם יודיע לחברי הכנסת כי הוא מתנגד לכך שאנשים שאינם מתגוררים בארץ יקבעו את גורלו.

6 תגובות בנושא “לא למתן זכות הצבעה לישראלים בחול

 1. אני מתקשה להבין את הבסיס לדיון. ברור שמי שיש לו אזרחות ישראלית צריך להיות מסוגל להצביע, אחרת בפועל אתה שולל לו את האזרחות, אז למה זה כל כך חשוב אם הוא יטוס לארץ להצביע או שיצביע בחול?

  בכל מקרה לא נראה לי שבאמת יש כל כך הרבה "יורדים" שיטרחו להצביע אם תהיה להם הזכות לעשות זאת, מאחר שזו באמת טרחה. לעומת זאת היום אתה שולל את זכות ההצבעה מכל ישראלי שהחליט שהוא רוצה לעשות קניות בלונדון ביום הבחירות, כאילו שלמחרת הוא לא חוזר לארץ.

 2. מי שיש לו אזרחות מסוגל להצביע גם היום. יש המון קלפיות בישראל.

  לי זה לא ברור. לדעתי מי שלא חי בארץ לא צריך לקבוע איך היא תתנהל.

  אגב, מסתבר שהדיון עבר לבאזז.

 3. לי יש אזרחות ישראלית ואני גרה בחו"ל. אני מסכימה איתך לגמרי, למרות שלחוקים והחלטות בארץ עדיין יש השפעה על חיי ואני עדיין משלמת מיסים בארץ (ביטוח לאומי וביטוח בריאות).

  כמו שאלעד אמר, יש לי זכות הצבעה בארץ, ואם חשוב לי לממש אותה, אני אתעם את ביקורי בארץ עם מועדי הבחירות. נראה לי שאין שום היגיון בהחלטה הזאת מעבר לקידום מפלגות מסוימות.

 4. אני מסכים לחלוטין עם הטענה המרכזית שלך: "אזרח צריך לבחור את מוסדות המקום בו נמצא מרכז חייו". הבעיה היא, שהשיטה הקיימת לא מתחשבת בזה, וציינת את זה בעצמך. מצד אחד, ישראלים שעוברים לשנתיים-שלוש לחו"ל (לצורך לימודים, עבודה או whatever), ואח"כ שבים, יש להם הזכות המלאה להצביע, כיוון שמרכז חייהם ומשפחתם (במקרה ומדובר בזוג, אז משפחתם המורחבת) נמצא בישראל. מצד שני, אנשים שלא חיים כלל בישראל יכולים להגיע, להצביע ולחזור.
  לפי דעתי, אבל זה קשה לביצוע, צריך להגביל באופן כללי את ההצבעה רק לאנשים שמרכז חייהם בישראל. זה אומר שאנשים מסויימים בחו"ל יוכלו להצביע, ומצד שני אנשים בעלי אזרחות לא יוכלו להצביע. הבעיה היא שזה מצריך הגדרת קריטריונים ברורים וזה מסבך את העניין.

 5. אם ההצבעה כל כך חשובה, עדיף לחוקק חוק המעודד את אזרחי ישראל להצביע ע"י מתן תמריץ כספי (באוסטרליה למשל, ההצבעה היא חובה).
  מתן זכות הצבעה ליורדים היא תעלול שקוף להגדלת כוחו של הימין. הרי הרבה יותר קל להיות קיצוני כשאתה ומשפחתך יושבים בביטחה בחו"ל.
  ליברמן טען בבחירות האחרונות "בלי נאמנות – אין אזרחות", האם ירידה מהארץ אינה מבטאת חוסר נאמנות בצורה הברורה ביותר?

 6. פינגבאק: על זכות הצבעה לישראלים בחו"ל « מאסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.