ארגון בוגרי הטכניון – החברות חינם אבל כרוכה בתרומה

ארגון בוגרי הטכניון, שהינו עמותה ללא מטרות רווח, נועד "לפתח ולבסס קשרים ויחסי גומלין בין הבוגרים לבין עצמם, בין הטכניון ובין בוגריו ובין הטכניון לבין הכלכלה, התעשייה והמשק במדינה". עד לשנה שעברה גבה הארגון דמי חבר בסך 180 ש"ח לשנה לכיסוי פעילותו (מעבר למימון של הטכניון).

לפני כחודש הופץ במגזין הטכניון מכתב מאת אייל קפלן, יו"ר הארגון, בו הוא כתב בין השאר (ההדגשה במקור):

מהיום פתוח ארגון בוגרי הטכניון לכל הבוגרים והבוגרות ללא תשלום דמי חבר. הטכניון לקח על עצמו לממן את פעילותו של ארגון הבוגרים, כדי שנוכל להתמקד במטרה העיקרית – לתת לכלל הבוגרים את השרותים המקובלים באוניברסיטאות שאליהן הטכניון משווה את עצמו.

בנוסף, קרא יו"ר הארגון לחברים אשר שילמו דמי חבר להעביר את התשלום לקרן מלגות חדשה שתעניק מלגות בסך 10,000 ש"ח לסטודנטים – חלקם נזקקים וחלקם מצטיינים.

החודש פניתי לארגון הבוגרים בכדי להירשם כחבר אך להפתעתי נתבקשתי לשלם דמי חבר. לאחר חילופי דברים, בכתב ובעל-פה בהם הסברתי שלפי יו"ר הארגון אין צורך לשלם, העברתי לשרית, מנהלת האדנימיסטרציה של הארגון, את הציטוט הנ"ל של היו"ר. לשמחתי קבלתי תגובה מעודדת:

אתה בהחלט צודק אין צורך בתשלום דמי החבר אך יחד עם זאת יו"ר בוגרי הטכניון אכן מבקש לתרום לקרן למלגות וליידע את כל הבוגרים שהכסף עבור דמי החבר יועברו לקרן למלגות.

בסדר, היו"ר מבקש. אבל בכל זאת איך נרשמים ללא תרומה ומקבלים את כרטיס החבר? אהה, זה סיפור אחר ענתה לי שרית:

את כל ההטבות מקבלים רק לאחר מתן תרומה לקרן למלגות

אתם הבנתם את זה? החברות חינם אבל כרוכה בתרומה!

עד לשנה הנוכחית היה סל שרותים והטבות לחברי הארגון ששילמו דמי חבר. ברגע שמודיעים כי דמי החבר בוטלו והטכניון מממן את הפעילות, יש לתת את אותו סל לכל הבוגרים ללא התניות!

עידכון 4/5/2010:

 כתבתי ליו"ר הארגון:

במידה וכעת קיימות רמות שונות של "חברות" בארגון הדבר לא מובן (לפחות לא לי) ולא ברור מהי התרומה המינימלית המקנה זכויות יתר. אני חוזר למכתבך:
http://www.technion-graduate.org/?cmd=service.29
"מהיום, פתוח ארגון בוגרי הטכניון לכל הבוגרים והבוגרות ללא תשלום דמי חבר. הטכניון לקח על עצמו לממן את פעילותו של ארגון הבוגרים כדי שנוכל להתמקד בלתת לכלל הבוגרים את השרותים המקובלים באוניברסיטאות אליהן הטכניון משווה עצמו."
אני חושב שהציטוט מדבר בעד עצמו. חובת התרומה שקולה לדמי חבר. מעבר לכך, במידה ו"הטכניון לקח על עצמו לממן את פעילותו של ארגון הבוגרים" מדוע לא לאפשר לבוגרים לקבל את כל השרותים שהארגון מעניק?
 
זכויות היתר הניתנות לתורמים, הן ברובן המכריע בעלות אופי מסחרי. האם זו משמעותה של התרומה?
 
בנוסף, בדקתי אתמול במספר אוניברסיטאות מובילות, שאני מניח שהטכניון משווה עצמו אליהן, והסתבר לי שהשרותים של ארגון הבוגרים ניתנים ללא חובת תשלום. לדוגמה MIT וגם Wharton.
"There is no fee for alumni to have access to WhartonConnect and to have a Wharton alumni lifelong email address"
לדעתי אין ליצור מעמדות של חברים בארגון הבוגרים ויש לאפשר חברות אחידה לכולם. מי שרוצה לתרום יעשה זאת גם ללא הטבות נילוות הרי זו משמעותה של תרומה!

זו תשובתו של אייל קפלן (כך במקור כפי שנשלח מטלפון סלולרי):

אין שום תשלום עבור מברות והיא כוללת גישה לאתד והטבות נוםפות מעבר לרוב האוניברסיטאות. אין מעמדי חברות. יש הטבות נוספות לתורמים ‏

אמשיך לעדכן.

4 תגובות בנושא “ארגון בוגרי הטכניון – החברות חינם אבל כרוכה בתרומה

 1. מזכיר לי מוזיאונים בניו-יורק, שם יש שלט קטן שאומר שהכניסה חינם, ומעל שלט גדול שאומר כמה הם מציעים לך לתרום למוזיאון. כשאתה ניגש לקופה, הם אומרים שהמחיר המומלץ הוא כך וכך עשרות דולרים. ברמה העקרונית, אתה יכול להגיד שאתה לא רוצה לשלם, או שאתה רוצה לשלם פחות. אף פעם לא ניסיתי. מעניין איך זה יעבוד בישראל…

 2. "מעניין איך זה יעבוד בישראל"…
  אז תרשה לי לספר לך:
  להורים שלי יש צימר במושב אמירים – http://www.dreamhouse.co.il ולפני זמן מה הם החליטו להציע מבצע לנופש באמצע השבוע שלפיו התשלום יהיה "כראות עיניו" של האורח. זהו, בלי מחירים מומלצים ובלי הגבלות מיוחדות. כמובן שאין הכוונה לנופש חינמי אלא באמת ליצור מצב שמי שמרגיש שהסכום שנראה לו ראוי לשלם הוא 200 ש"ח ללילה יוכל לבוא ולשלם 200 ש"ח ומי שמרגיש שהג'קוזי והפינוקים שניתנו לו שווים 1000 ש"ח ללילה יוכל לשלם 1000 ש"ח. האמת (הברורה לעין) היא שהם קיוו (וגם אני האמנתי) שמבצע מסוג זה יהיה מאוד אטרקטיבי – שלא לומר ימשוך תשומת לב של אנשים. בפועל הגיעו בודדים במסגרת המבצע, והסכומים שהם בחרו לשלם היו סבירים לחלוטין (אפילו גבוהים בכמה שקלים מהמחיר ה"סטנדרטי"), לא היה אף אחד שבא ואמר – כן, היה נחמד אבל אני חושב שמתאים לשלם עשרה שקלים ללילה. הנקודה המעניינת היא שכמות די גדולה של אנשים הגיבו למבצע הזה בתגובות של מבוכה ולחץ עד כדי טענות שזה "לא הוגן" או "לא נעים" להצטרך לבחור בעצמך כמה לשלם. נראה שהישראלי הנפוץ תמיד ירגיש שדופקים אותו ולא משנה מה קורה בפועל, גם כשההצעה היא כזו שמשאירה את מלוא שיקול הדעת בידיו.
  (למי שמתעניין המבצע מסתיים בסוף החודש הנוכחי – עקב חוסר עניין הציבור).

  אייל

 3. ניסן – אתה כמובן צודק. הארגון מתנה את קבלת הדוא"ל, וגם דברים אחרים, בתרומה.

  אייל – הפרסומת חינם על חשבוני. שכחת לומר שיש הנחות לסטודנטים וחיילים. לעצם העניין: תשלום לצימר אינו כתרומה. תרומה באה מהרצון לתת ולא לקבל הטבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.