כמה מילים על המשט והפעולה

ממש בקצרה.

ישראל נמצאת בעימות צבאי עם היישות הזו שנקראת רצועת עזה. בהתאם לכך ישראל הטילה מצור על הרצועה ואיננה מאפשרת העברת סחורות באופן חופשי אלא בפיקוח הדוק. כפי שישראל הודיעה אין ספור פעמים בכוונתה לאכוף את המצור גם מכיוון הים.

לכן, ובצדק לטעמי, נשלחו כוחות בכדי לעצור את המשט. המטרה הושגה, המשט לא הגיע לעזה.

יחד עם זאת, אופן הפעולה היה לקוי לחלוטין. היו אופציות חלופיות לעצירת הספינות באופן טכני/מכני אפילו ללא עליה על סיפונן. שגה מי שהחליט לשלוח את הכוחות בלילה ומן האוויר.

לסיכומו של דבר: הפעולה מוצדקת, הביצוע לקוי.

אתמול, עם תחילת הדיווחים על הפעולה, הדף הראשי של CNN שעשע אותי:

untitled.jpg

8 תגובות בנושא “כמה מילים על המשט והפעולה

 1. הפעולה אינה מוצדקת אלא אם המצור עצמו מוצדק, ואתה לא נתת שום סיבה לכך שהמצור הזה מוצדק, לגיטימי או חוקי, בהנתן העובדה שהוא באופן מוצהר כלי של ענישה קולקטיבית כלפי כלל תושבי הרצועה. מילא – אם ישראל הייתה דואגת להעברת כמויות מכובדות של מזון ותרופות לתוך עזה מרצונה החופשי, ורק מונעת מעבר כלי נשק, עוד הייתי יכול להסכין עם המצור, אך ידוע כי לא זה המצב (למרות שכל הפלסטינים יושבים ואוכלים ביף סטרוגונוף כל היום, כמובן).
  בקיצור, המצור אינה לגיטימי, ולכן הפעולה אינה לגיטימית, ולכן זה לא משנה איך הם עשו את זה.

  ישראל צריכה להפסיק ללכת עם ולהרגיש בלי – אם היא כובשת דה-פקטו את הרצועה, יש לה גם מחוייבויות כלפי שבוייה.

 2. דובי – אני מסכים שצריך להעביר מזון וציוד רפואי בכמות מספקת אך לחץ על האוכלוסיה האזרחית, מה שאתה קורא "ענישה קולקטיבית", הוא לגטימי בעיני במיוחד בזמן עימות צבאי. ניתן עוד להתווכח האם הוא יעיל או לא.

  בניגוד למדינות ערב המקיפות אותנו ברצועת עזה נבחרה הממשלה באופן די דמוקרטי. האנשים בחרו את ממשלת הנייה והם אחראיים. כאשר מטילים סנקציות כלכליות /אקדמיות על ישראל זהו גם עונש קולקטיבי. אני לא בחרתי את ממשלת נתניהו אך כאזרח המדינה אני נושא באחריות.

 3. המצור הזה מטרתו אחת, שליטה של מדינת ישראל על יכולת ההתחמשות של חמאס.
  לא זכור לי שישראל הצהירה שתמנע הכנסת כל סחורה לרצועה.
  גם לא זכור לי שישראל הגדירה כי היא הרשות השלטת בעזה, להיפך.

  לגבי הביצוע, בוא נאמר שהיכנשהו איבדנו את היכולת לחשוב מחוץ לקופסא לפתור בעיות.
  כל כך מסורבל, כל כך חסר מעוך, כל כך לקפוץ על המוקש החשוף.

 4. royi – לא יודע האם ישראל הצהירה או לא אבל היא מגבילה, ובצדק, את מה שעובר לרצועה. לא יודע אם זה נכון או לא אבל נאמר היום בחדשות כי הסחורות שהגיעו במשט הן רבע ממה שעובר לרצועה בכל יום.

  לגבי הביצוע – מסכים.

 5. אלעד – ענישה קולקטיבית היא אולי לגיטימית בעיניך (אם כי אני תוהה אם זה היה נשאר לגיטימי אם גם לילדים שלך היו מקציבים כמות מזון מינימלית לשרידה, וגם בזה לא עומדים, בגלל המדיניות של ליברמן), אבל היא לא לגיטימית לפי החוק הבינ"ל.
  העובדה שהמצור לא לגיטימי, הופכת גם את ההתקפה על הספינות ללא חוקית.

  (בהערת אגב נגיד, שהעובדה שההתקפה לא חוקית הופכת את מה שקרה אתמול להכרזת מלחמה על טורקיה. טורקיה חברה בנאטו, ולכן זה שהצי השישי לא מטיל כרגע מצור על חיפה זה רק בגלל האיפוק הטורקי)

 6. נדב – התחלנו לערב ילדים? אתה יודע מה, אם כך מצידי שימשיכו לירות רקטות מהרצועה. הילדות שלי לא בטווח (כרגע). במחשבה שניה אני קצת דואג לילדים שלך ולכן יש להמשיך בלחץ.

  כתבתי למעלה שיש לדאוג להעברת מספיק מזון. אגב אני מכיר את הכתבה שקישרת אליה. בגדול היא אומרת שיש קיצוב ולאו דווקא על מחסור.

  התקפה לא חוקית? אולי. אני לא משפטן ובטח לא מומחה למשפט ימי. אכתוב על כך כמה מילים היום.

  אה, באמת מזל שטורקיה מגלה איפוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.