רישום שמות מתחם (דומיינים) בעברית – עידכון 1

ביום ראשון השבוע נפתח לציבור הרחב הרישום של שמות המתחם בעברית בסיומת il. להפתעתי, ולהפתעת אחרים, הביקוש לשמות המתחם בעברית הוא גבוה מאד. עד כה נרשמו מעל 15,000 שמות מתחם ועוד היד נטויה. מעבר לרשימת ההמתנה הארוכה נוצר ביקוש רב גם לאחר פתיחת הרישום.

איגוד האינטרנט מאשר כל שם מתחם חדש באופן ידני בכדי לודא שהוא עומד בכללי הרישום. האם יש מקום לאישור ידני בתהליך הרישום זהו נושא שעוד אדון בו בעתיד אך מי שעקב אחרי מונה שמות המתחם היה יכול לראות את התקדמות הרישום גם בשעות הלילה המאוחרות. צוות הרשמים באיגוד, שתוגבר על-ידי צוות המשרד, עובד בימים אלו מסביב לשעון ועל-כך אני מודה להם.

באופן טבעי, כאשר מתבצע מהלך כה מסיבי של רישום שמות מתחם יש בעיות ותלונות שונות. עוד לפני פתיחת הרישום עלתה טענה כי חלק מהרשמים המוסמכים על-ידי האיגוד לא נהגו תמיד על-פי העיקרון של "כל הקודם זוכה". על-כך כתבתי בתחילת השבוע. לאחר בדיקת התלונות נשלח מכתב לרשמים המתרה בהם לבל "ישחקו" ברשימות ההמתנה. הרשמים התישרו.

לאחר פתיחת הרישום, בתוך מבול הבקשות, הסתבר כי הוגשו בקשות רישום על-ידי הרשמים עצמם ו/או אנשים מטעמם. למרות הבדיקה הידנית, ואישור בקשות אלו, ברור כי אינן תקינות. כפי שעניתי לאחת השאלות השבוע, הסכם ההסמכה של הרשמים קובע בסעיף 5.7ב כי אסור לרשם לרשום שמות מתחם שלא לשימושם:

מבלי לגרוע מהאמור בכללי הרישום , הרשם , מי מטעמו או מי שקשור עמו, יימנעו מרישום שמות מתחם במטרה להציע לשימוש או אחזקת צדדים שלישיים ויימנעו מכל רישום לאחזקת של שמות שאינם דרושים לה ם לשימוש שלהם

בנוסף אסור לרשמים להגיש בקשות אשר כוללות מידע בדוי. כמובן שהסכם הרישום מאפשר לאיגוד לבטל רישומים שנעשו שלא כדין (סעיף 13). לאחר בדיקת הטענות והתייעצות משפטית נשלחו היום לרשמים הנוגעים בדבר מכתבים המודיעים על ביטול הרישומים (תוך מתן אפשרות לתגובה בזמן קצר):

מבדיקה ראשונית שערכנו, עולה כי הגשתם בקשות לרישום שמות המתחם המפורטים להלן – וזאת בעבורכם ו/או עבור מי שקשור עמכם, לרבות מנהליכם הישירים, כאשר לכאורה השמות אינם כאלה הדרושים לכם לצורך תחומי פעילותכם. בזאת, הפרתם בהפרה יסודית את הוראות ההסכם דלעיל.

רישום שמות מתחם אלה נעשה בנקודת זמן קריטית ורגישה, בה נפתח לרישום מרחב שמות מתחם חדש, הכולל משאבים מוגבלים ותוך פגיעה בעיקרון היסוד עליו משתית האיגוד את פעילותו, לפיו אספקת שירותי רישום ותשתית לכלל קהילת האינטרנט הישראלית נעשית באופן אוניברסאלי, שוויוני ונטול פניות או הפליה.

רישום של שמות המתחם דלעיל התאפשר בשל מעמדכם כרשמים מוסמכים בלבד ונעשה תוך שימוש לרעה בסמכויות שהוקנו לכם מכח ההסכם, תוך הפרת חובת תום הלב בקיומו, בניגוד למטרות האיגוד לקידום האינטרנט בישראל ותוך הפרת התחייבותכם לעודד ולא לפגוע בתחרות המסחרית ההוגנת בתחום רישום וניהול שמות מתחם.

להערכתי כל הרישומים המדוברים יבוטלו. לאחר הביטול "יזכו" בשמות אלו מגישי הבקשות הבאים בתור על-פי רישומי האיגוד כמובן גם אם הבקשות הוגשו מרשם אחר. עיקרון "כל הקודם זוכה" יישמר. יחד עם זאת, לדעתי, על האיגוד לבצע בדיקות פנימיות בשני מישורים. הראשון נוגע לתהליך בו אושרו הבקשות המדוברות שכן מדובר כאמור בהליך ידני. האם יכלנו למנוע זאת? בדיקות נוספות צריכות להיעשות בכדי לודא שאין עוד מקרים של רישום בניגוד להסכם הרישום. קבלנו כבר פניות נוספות ואני בטוח שהן תבדקנה.

גילוי נאות: אני מכהן בהנהלת איגוד האינטרנט הישראלי. הדעות המובאות בבלוג זה הן שלי בלבד ואינן בהכרח מייצגות את עמדות האיגוד.

14 תגובות בנושא “רישום שמות מתחם (דומיינים) בעברית – עידכון 1

 1. פינגבאק: Tweets that mention ª מתחם (דומיינים) בעברית – עידכון - -- Topsy.com

 2. פינגבאק: » דומיינים בעברית [טכני] » וובסטר – הבלוג של חנן כהן

 3. אני רשמתי את הדומיין בלייבדיאנאס. לצערי גם הבעלים חמד לו באותו הדומיין.
  ייתכן שהם כלל לא הגישו את הבקשה שלי לאיגוד למרות שרשמתי אותה לכאורה באמצעות הרשם לפני שהוא עצמו חטף לי אותה.

  מדוע שלא אני אקבל את הכתובת המבוקשת?

   • אלעד היקר,
    התשובה הלקונית לא מובילה לשום מקום. אולי אינך מבין את הבעיה שלי.
    אני לא יודע בכלל אם הבקשה שלי הגיעה לאיגוד או שלא הגיעה לאיגוד.
    אם הגיעה – אז אולי יש לי עוד סיכוי לקבל הדומיין,
    אם לא הגיעה בגלל פעולות הרשם – אז אין לי סיכוי לקבל הדומיין שרשמתי.

    איך אפשר לבדוק באיגוד אם הבקשה הגיעה?

    • האמת שאני לא רואה כרגע את הסיבה שהרשם לא ישלח את הבקשה אלא בכדי לחסוך זמן.
     האם קבלת הודעה על דחיה הבקשה? תוכל לשלוח לי במייל?
     האם פנית למנהל המרשם? מה היתה תשובתו?

     • הודעה על דחיית הבקשה קיבלתי מלייבדיאנאס. הם מסרו לי עכשיו בטלפון שגם את הבקשה שלי הגישו לאיגוד – ולכן קיבלתי דחייה. עד שהאיגוד לא ייאשר אני לא מאמין, בטח למי שכבר הונה אותי.
      מנהל המרשם לא ענה לי בינתיים משבוע שעבר (נו טוב, אפשר להבין, יש לו הרבה צרות עכשיו..:-)

      אבל חשש נוסף הוא שבגלל שרשם המשנה רשם עבור עצמו ומקורביו (כמו צור מאיר שיש לו אבא בשם משה מאיר שעליו רשומים המוני דומיינים גם כן) מאות דומיינים!!!
      נדחקו כל רישומי הדומיינים לציבור במורד הרשימה.

      אינ חושב שיש לא רק לבטל את רישום הדומיינים שיוכחו שגנובים , אלא שיש גם לקדם את רישומי הדומיינים של הציבור במיקום ברשימה – כך שמיקומם יהיה סביר – כפי שהיה צריך להיות.

     • היי אלעד.
      ובכן – קיבלתי הודעת דחיה על הבקשה ב 27 בחודש בשעה 20:08

      לייבדנס מסרו לי בטלפון שהם וודאי העבירו את בקשתי לאיגוד והיא נדחתה רק מאחר שהיא נרשמה קודם לכן על שם מישהו אחר (קובי שחר)

      שימי מאיגוד האינטרנט מסר לי שהבקשה שלי מעולם לא הגיעה לאיגוד! האם אפשר לוודא זאת בבקשה.

      אני חושש שהם פשוט זרקו את הבקשה שלי מאחר שזו מצאה חן בעיניו של הגנב

     • רועי, נתחיל מהסוף: בוודאי שניתן לוודא את הסוגיה ואני מבטיח לך שזה מה שיעשה.

      מהצצה ראשונה, וזאת מבלי להיות בטוח באיזה שם מתחם מדובר, יתכן שבשיחת הטלפון שלך עם האיגוד נפלה אי הבנה מסויימת. אנא העבר לבני, ישירות או דרכי, את שם המתחם המדובר עם מועד הרישום שלו אצל הרשם. מובטחת לך תשובה רשמית ובדוקה.

 4. 48 שעות כבר עברו כבר ביום ראשון השבוע, מאז האם אין עדכונים בנושא?
  שלא כמו בתוכן המכתב, קובי שחר עדיין מופיע כבעלים של הדומיינים המדוברים

 5. מה לגבי זה שהרשמים דחקו אותנו , המבקשים מן השורה > אחורנית?
  מי יתן הדין ?

  דוגמא
  קובי……..כמה עשרות דומיינים
  משה…… כמה עשרות דומיינים
  ויקטוריה….. כמה וכמה.
  וזה בטח לא נגמר כאן…..

  כל היתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.