עמלות הבנקים 2

הפוסט שכתבתי בנושא עמלות הבנקים עורר דיון קצר עם שוקי שכתב פוסט תגובה. בשורה העליונה הוא צודק:

בגדול, נדמה לי שיהיה מדויק לומר שאלעד בעד ביטול עמלות העו"ש, ובעד עמלות בנקים קטנות יותר באופן כללי – הוא רק לא בטוח שעמלות העו"ש הן הבעיה העיקרית ושהמלחמה בהן היא הפתרון

מצד שני, כמובן שההנחה שלו שאני חושב שכולם משלמים עמלות בהיקף פחות או יותר דומה לשלי לא נכונה וברור לי שיש אנשים שמשלמים יותר וכנראה חלק משלמים גם פחות. הסברתי זאת באחת התגובות.

בפוסט שוקי מגלה שהוא משלם כיום 47 ש"ח לחודש בעמלות העו"ש ושבתחילת השנה שילם מעל 90 ש"ח (אבל לא ברור שמדובר רק בעו"ש). הוא גם מזכיר שבעבר (כנראה בשנת 2006) שילם "רק" 18 ש"ח לחודש. עד כניסת הרפורמה האחרונה בנושא העמלות היו "סלי עמלות". בנק לאומי, הבנק שלי ואולי גם של שוקי, הציע בזמנו סל עמלות ב- 18 ש"ח לחודש הכולל מספר פעולות. כל פעולה מעבר לסל חוייבה בתשלום נוסף (היו גם סלים אחרים).כמו שוקי, גם אני עצמאי ומחוייב לשמור ניירת עד סוף הימים. במדף העליון שבמשרדי צוברות אבק תיקיות המסודרות לפי השנים. סליחה על התמונה המטושטשת.

tikim.PNG

פתחתי את התיק של שנת 2006 ומצאתי את דפי החשבון הרלוונטים. מה מסתבר? גם אני הייתי במסלול של ה- 18 ש"ח לחודש ממנו חרגתי כל חודש כך שהתשלום החודשי שלי היה כ- 22 ש"ח. מה זה אומר? לעומת 19 ש"ח כיום, עמלות העו"ש שלי ירדו נומינלית משנת 2006.

דרושה פעולה

שלשום בלילה חשבתי שוב על הנושא והתעצבנתי מגובה העמלות. כתבתי פקס לבנק ובו שני משפטים עיקריים:

לאחרונה בדקתי את נושא העמלות אותו אני משלם ועולה כי היקפן הוא מאות שקלים עבור אחזקת חשבון העו"ש ואלפי שקלים בסך הכל. לאור השינויים האחרונים בשוק והאפשרויות הקיימות אבקשכם להודיעני מהו השינוי בעלויות העמלות אותו תוכלו להציע לי.

מה אתם יודעים. שעה אחרי פתיחת הסניף התקשרה אלי מישהי והודיעה לי שהבנק החליט לתת לי הנחות:

 • הנחה של 50% על כל עמלות העו"ש.
 • פטור מלא על כרטיסי אשראי.
 • שלושה פנקסי צ'קים בשנה ללא תשלום.
 • ועוד כמה דברים בתחום האשראי ופעולות הקשורות להשקעות.

סעיפים אלו יביאו לי חיסכון של כ- 120 עד 150 ש"ח בשנה. לא שאני מזלזל ב-  120 ש"ח אבל כפי שכתבתי בפוסט הקודם, עיקר העמלות שאני משלם, ואני חושב שגם רבים אחרים, לא מגיעות מהעו"ש. במקרה שלי הן מגיעות מדמי ניהול, שמירה, קניה ומכירה של ניירות ערך. בשלב זה לא הוצעה לי הנחה משמעותית על התעריפים שכרגע אני משלם. אמשיך את המו"מ איתם לאחר שאקבל את הכל בכתב כפי שהובטח לי.

עבור מי שרוצה  את נוסח הפקס ששלחתי לבנק העלתי אותו לגוגל דוקס: בקשת שינוי בעמלות הבנק (בחלון חדש).

שוקי, תודה!

8 תגובות בנושא “עמלות הבנקים 2

 1. א. בבקשה.
  ב. לשאלתך: אלו היו רק עמלות עו"ש.
  ג. גם אני קיבלתי הנחות והטבות כאלו ואחרות, ושיניתי קצת את האופן שבו אני מבצע פעולות. אחרי זה נשארתי "רק" עם 47 ש"ח לחודש, מה שגורם לי לחשוב שהרבה אנשים משלמים הרבה יותר מ-19 ש"ח לחודש גם אם הם לא יודעים את זה.

  ברור שבתקופה הספציפית הזו קל יותר לשפר תנאים ואני חושב שלכולם כדאי לנסות לעשות מה שאתה עשית, אלעד. רק כדאי לזכור – וזה נכון גם לספקי תקשורת, למשל – שמה שיורד עכשיו יתנפח מחדש בהמשך. שבכל פעם שלא נעמוד על המשמר יקחו מאתנו יותר כסף על אותו שירות, כי הם יכולים.

 2. לא, זה שקל יותר לשפר תנאים אומר שיש יותר מודעות צרכנית, שזה טוב כמובן. גם הקמפיינים של הבנקים הקטנים שמציעים פטור מעמלות הם סימן חיובי, למרות שכדאי לבדוק טוב טוב מה הם מציעים.

  בכל מקרה, רמת השכלול של השוק היא פונקציה של מידע. כשלמוכרים יש יותר מידע מאשר לקונים (למשל, בגלל תיאום מחירים) אז השוק יהיה פחות משוכלל. כנ"ל כשקשה להשוות מחירים (מבנה העמלות הרבה יותר מסובך ממבנה הריביות).

 3. פינגבאק: איך להפחית את חשבון הגז הביתי? | אלעד בבלוגלי

 4. פינגבאק: עמלות הבנקים 3 | אלעד בבלוגלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.