גוגל משלמת 68% מהכנסות הפרסום באתרי שותפים

אתמול פרסמה גוגל לראשונה את אופן חלוקת ההכנסות מפרסום באתרי שותפים. על-פי הודעתה גוגל מעבירה לשותפים 68% מההכנסות של אדסנס לתוכן. באופן כללי, עבור מי שלא מכיר את השרות, אדסנס לתוכן הן מודעות הפרסום של גוגל המופיעות באתרים רבים שאינם של גוגל. קיים גם שרות של אדסנס לחיפוש בו מוצגות מודעות במנוע החיפוש של גוגל המוטמע באתרים חיצוניים. חלוקת ההכנסות של אדסנס לחיפוש היא 51% לשותפים.

השרות של אדסנס הושק בשנת 2003 ומאז היו רק ניחושים לגבי צורת חלוקת העוגה. באופן אישי אני הערכתי שהחלוקה היא פחות טובה מבחינת השותפים ושלא קיים שיוויון בינהם. חשבתי שאתר גדול כמו הארץ, שלמיטב זיכרוני פעם הציג מודעות אדסנס, בוודאי מקבל אחוז גדול יותר מההכנסות מאשר איזה בלוג קטן. זה כנראה נכון, שכן, במענה לשאלה ישירה בנושא, הובהר כי כולם מקבלים 68% למעט שותפים גדולים עימם יש לגוגל הסכם פרטי ומיוחד. השורה התחתונה עבור הבלוגר הקטן היא שהוא מקבל 68% מההכנסות. נראה לי סביר.

לא ברורה הסיבה מדוע גוגל פתאום החליטה לפרסם את הנתון הזה? בהודעתה כתוב רק שהדבר נעשה "in the spirit of greater transparency" – ברוח של שקיפות גדולה יותר… מעניין. מחיפוש (בגוגל כמובן) עולה שממש לאחרונה נערכה חקירה בנושא באיטליה וכנראה התקרבו למצב בו בית המשפט היה מחייב את גוגל לחשוף את המספרים. אמנם היו איזכורים מקוטעים לפרשה אבל היא לא זכתה לכותרות בארה"ב.

נקודה מעניינת נוספת היא ההבדל בחלוקת ההכנסות בין אדסנס לתוכן (68%) לבין אדסנס לחיפוש (51%).  האם המשמעות היא שכדאי יהיה לבעלי אתרים להציג תוצאות חיפוש ללא מודעות של אדסנס לחיפוש ולהצמיד להן מודעות של אדסנס לתוכן? האם 17% עושים את ההבדל? האם הביצועים יהיו שווים מבחינת אחוז ההקלקות? האם זה בכלל מותר?

2 תגובות בנושא “גוגל משלמת 68% מהכנסות הפרסום באתרי שותפים

  1. לא חקרתי בנושא, אבל נראה לי שהביצועים של אדסנס לחיפוש צריכים להיות הרבה יותר טובים מבחינת אחוז הקלקות, פשוט בגלל שהרבה יותר קל לגוגל לתת מודעות רלוונטיות אם הם יודעים מה המשתמש חיפש. ייתכן שאם האתר שלך ממוקד גם ככה, אז אין הבדל, ואז באמת עדיף להשתמש באדסנס לתוכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.